12 to nowe 10

Czy zastanawiałeś lub zastanawiałaś się kiedyś, co to właściwie jest liczba “10”? Masz przecież dziesięć palców, zgadza się? To zależy. A zależy od systemu liczbowego, którego używasz. W systemie dwunastkowym masz, na przykład, ↊ palców, w systemie dwójkowym 1010, w ósemkowym 12, a w piątkowym 20. System dziesiętny jest tak powszechny, że ​​czasami trudno uciec od jego perspektywy. Ale co by było, gdyby było inaczej?

Szczerze mówiąc, nie znoszę dziesiętnego systemu liczbowego. Im bardziej nad nim myślę, tym gorszy się wydaje. 10 jest podzielne tylko przez 2 lub 5, które są liczbami pierwszymi. Ułamki i proporcje są zawsze nieporęczne do obliczenia, a dzieci mają trudności z rozumieniem nieskończonych powtarzających się dziesiętnych ułamków, takich jak 1/3 czy raczej 0,33333333… . My jako ludzkość możemy zrobić to lepiej. Po prostu przejdźmy na system dwunastkowy!

System dwunastkowy ma bogatą historię, sięgającą starożytnych cywilizacji, takich jak Egipcjanie. W Europie arytmetyka dwunastkowa była powszechnie używana w transakcjach handlowych w średniowieczu. Długa i zróżnicowana historia systemu dwunastkowego świadczy o jego skuteczności i przydatności. Nawet teraz używamy go w ograniczonym zakresie, np. przy liczeniu czasu, w zwrotach takich jak “tuzin” czy nawet przez fakt, że w języku angielskim istnieją oddzielne słowa dla 11 i 12, a nie “onety-one” i “onety-two”.

Jednym z najważniejszych zalet systemu dwunastkowego jest to, że ułatwia on wykonywanie obliczeń w pamięci. Dzieje się tak dlatego, że system dwunastkowy ma więcej dzielników niż system dziesiętny, co ułatwia dzielenie liczb. Ponadto dzielniki systemu dwunastkowego są bardziej intuicyjne, ponieważ 10 w systemie dwunastkowym (12 w dziesiętnym) jest podzielne przez 2, 3, 4 i 6, co jest bardziej istotne dla codziennego życia niż 2 i 5 systemu dziesiętnego. Na przykład, dzieląc 10 w systemie dwunastkowym (12 w dziesiętnym) przez 3, otrzymuje się 4, co jest liczbą całkowitą. Ta prostota ułatwia pracę z ułamkami i liczbami dziesiętnymi.

Liczenie na palcach jest również bardziej efektywne w systemie dwunastkowym. Z dziesięcioma palcami system dziesiętny ogranicza Cię do liczenia tylko do dziesięciu, ale w systemie dwunastkowym możesz faktycznie liczyć do dwunastu na jednej ręce! Wystarczy użyć kciuka do zliczania stawów na każdym palcu, i gotowe, z powodzeniem policzyłeś/aś do dwunastu. Teraz możesz łatwo śledzić swoje rzeczy, wykonywać obliczenia, wszystko jedną ręką, trzymając drugą wolną do robienia czegokolwiek lub trzymania czegoś.

Źródło: https://dozenal.org/drupal/sites_bck/default/files/db38206_0.pdf

System dwunastkowy zapewnia również więcej możliwości dla liczb, aby mieć ułamki całkowitoliczbowe. Na przykład 1/3 w systemie dziesiętnym to powtarzający się ułamek dziesiętny, ale w systemie dwunastkowym jest to zwykły ułamek reprezentowany przez 0;4 (zauważ średnik). Podobnie, 1/4 w systemie dziesiętnym to 0,25, ale w systemie dwunastkowym jest reprezentowany przez 0;3. Ta prostota w ułamkach ułatwia ich zrozumienie i pracę z nimi, co czyni system bardziej efektywnym ogólnie.

Źródło: https://dozenal.org/drupal/sites_bck/default/files/db38206_0.pdf

Oczywiście, przejście od systemu dziesiętnego do systemu dwunastkowego nie jest łatwym zadaniem. System dziesiętny jest wszędzie obecny i zmiana perspektywy ludzi wymaga czasu. Będzie to również wymagało znacznej inwestycji, aby przepisać wszystkie systemy, które polegają na systemie dziesiętnym na system dwunastkowy. Jednak korzyści z systemu dwunastkowego są warte wysiłku. Zapewnia on bardziej intuicyjny i wydajny sposób wykonywania obliczeń matematycznych podczas codziennych zadań. Będzie też o wiele łatwiej dla małych dzieci nauczyć się matematyki, co przyczyni się do postępu ludzkości na kolejny poziom!

Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że system dwunastkowy to wydajny i intuicyjny sposób liczenia, z korzyściami, które zostały uznane przez całą historię. Jego zalety są oczywiste: umożliwia łatwiejsze obliczenia mentalne, prostsze ułamki i bardziej intuicyjne czynniki. Chociaż może to wymagać nieco wysiłku, aby przejść z systemu dziesiętnego, korzyści z systemu dwunastkowego są tego warte. Więc dlaczego nie dać systemowi dwunastkowemu szansy i zobaczyć, jak może poprawić Twoje życie? Nie musisz całkowicie się przesiadać, po prostu następnym razem kupując słodycze lub piwo, kup 12 zamiast 10. Twoje dzieci będą Ci wdzięczne.

Jeśli wciąż uważasz, że jestem szalony, odwiedź DSGB lub DSA, aby dowiedzieć się więcej.

Dzięki,

Michał

Jako test, ten post był współautorstwa ChatGPT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *