Wielka Analiza Pomocy Covidowej!

Jakiś czas temu znalazłem wspaniałą stronę w internecie: https://sudop.uokik.gov.pl/ Na tej stronie po wpisaniu NIPu można sprawdzić ile pieniędzy dana firma otrzymała z okazji tarczy antykryzysowej. A ja z racji tego, że lubię dane postanowiłem pobrać co tylko mogłem do analizy!

I w skrócie, dane, których dotyczy ta analiza zawierają:

  • 2 010 386 numerów NIP
  • 78,9 miliarda złotych rozdystrybuowanych od Marca 2020 do Października 2020

 

Jakość danych

Niestety jakoś danych pozostawia wiele do życzenia. Bardzo dużo firm ma przypisaną więcej niż jedną nazwę dla tego samego nr NIP, różni się klasyfikacja typu przedsiębiorcy (np. mikroprzedsiębiorca lub duży przedsiębiorca), są braki dot. lokalizacji i błędy w PKD. Dlatego proszę nie wyciągać daleko idących wniosków. W przyszłości może wyczyszczę zbiór i będzie gotowy do głębszej analizy. Jeśli masz dostęp do bazy PKD – NIP lub lokalizacja – NIP proszę daj znać.

Dlaczego nie wykorzystałem API od GUSu? Ze względu na limity, które wynoszą ok. 6000 zapytań na godzinę. Dla 2 milionów firm to ponad 330 godzin pobierania. Thanks, no thanks.

Firmy w bazie

image

Według szacunków jakie znalazłem “w Internecie” w Polsce jest ok. 2,3 miliona firm, więc baza pokrywa ok. 85%. Nie jest zdziwieniem, że najwięcej firm jest zarejestrowanych w woj. Mazowieckim. W tym województwie jest też najwięcej firm na 1000 osób, bo aż 63. Na drugim miejscu jest woj. Wielkopolskie mające aż 60 firm na 1000 osób. Świetnie widać też kiepską jakość danych.

image

W mojej bazie aż 94% firm to mikroprzedsiębiorcy. Firmy, które już zatrudniają ludzi to mniej niż 6%. Fakt, że % nie sumują się do 100 wynika z tego, że jedna firma może być w kilku kategoriach. Tak jak wspominałem, jakość pozostawia wiele do życzenia.

image

Jak widać w tabelce, najwięcej firm działa w handlu i naprawie samochodów, potem w budownictwie i na końcu w działalności profesjonalnej. Prawie 50% wszystkich firm zawiera się w tych 3 obszarach.

Pieniądze

Temat, który pewnie wszystkich interesuje najbardziej. Kto dostał ile kasy. Poniżej kilka wykresów obrazujących to gdzie powędrowała kasa.

Najpierw przeanalizujmy kiedy firmy dostały pieniądze:

image

Kurek z pieniędzmi otworzył się pod koniec kwietnia, więc po 1,5 miesiąca od zamknięcia gospodarki. Na dobre rozdawania rozkręciło się tydzień później, bo 11 maja zostało przyznane szałowe 3,3 miliarda złotych. Te 3 miliardy na początku czerwca to różnego rodzaju zwolnienia z ZUS grupowo wrzucone na jeden dzień.

Ciekawa jest końcówka lipca, kiedy następuję nagły wzrost przelewów. Zupełnie jakby na koniec została jeszcze górka pieniędzy, które trzeba było rozdać. Innym możliwym rozwiązaniem jest naturalnie brak danych. Na stronę UOKIK stale spływają dane, które będę aktualizował w raporcie na samym dole. Niestety ciężko jest w pełni oszacować ile danych brakuje.

Przeanalizujmy teraz do jakich typów firm trafiły pieniądze:

image

Prawie połowa pieniędzy trafiła do mikroprzedsiębiorców. Pozostałą część dostały większe firmy (które stanowią ok. 6% całości firm). Dla nich (najwyraźniej) pomoc była istotniejsza, ponieważ musiała pokryć koszty związane z pensjami pracowników.

Jak wygląda średnia pomoc na NIP:

image

Tu wydaje mi się, że problemem może być jednak jakość danych. O ile mikroprzedsiębiorcy faktycznie nie mogli liczyć na kokosy (5k pożyczka, ZUS + postojowe), to zaskakujące jest, że to właśnie średni przesiębiorcy dostali średnio aż 900 tys. złotych, wobec dużych przedsiębiorców z wynikiem 100k. Podobnie zastanawiający jest fakt, że mali przedsiębiorcy dostali aż 200k. Sądzę, że klasyfikacja mogła przebiegać chaotycznie. Potencjalnie każda firma sama deklarowała swoją wielkość i stąd bałagan.

image

Między województwami jest niemała różnica w kwotach, które były dostępne dla firm. Niestety nie mogłem znaleźć przyczyny w danych, ponieważ nie ma istotnej różnicy w branżach czy typach. W woj. Małopolskim firmy.. po prostu dostały więcej kasy. Możliwe, że brakujące dane (ok. 15%) firm znacząco zmieniłyby tę tabelę.

image

Jeśli chodzi o branże to najwięcej pieniędzy średnio na NIP dostały, te w których odsetek firm nie mikro (czyli małych, średnich i dużych) jest największy. Dlatego górnictwo i przemysł są najwyżej. Praktycznie wszystkie działy, które mają poniżej 90% mikroprzedsiębiorców dostały powyżej 50k. Wyjątkiem tutaj jest Administracja Publiczna, Kultura i Edukacja… XD

Średnio firmy dostały ok. 40k. Ale, żeby mieć pełen obraz sytuacji powinniśmy spojrzeć na przedziały. Ze względu na duży rozstrzał danych zastosowałem logarytmiczne:

image

Znacząca większość dostała poniżej 100k. Jest jednak niemała grupa firm (ponad 12k), które dzięki pomocy rządowej dostały ponad milion złotych.

image

Tak wygląda liczba firm, które dostały umorzenie z ZUS dla typowych comiesięcznych składek. Można więc przyjąć, że ok. 660k firm w Polsce spełnia kryterium przychodowe i dochodowe dla tej składki. Można na tej podstawie powiedzieć wiele o naszym społeczeństwie.

Aby wyciągnąć jeszcze więcej wniosków zapraszam do raportu. Szczególnie zadowolony jestem z zakładki “Wyszukiwarka”, w której możecie wpisać NIP swojej firmy lub swojego januszexa i zobaczyć ile przykładowo dostała konkurencja (na podstawie PKD i Typu firmy – mocno szacunkowe dane).

Proszę się częstować!

Pozdrawiam,

Michał

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *