Wiadomości o prywatności #1 z komentarzem 

FB embedding photos you download:

Warto zwrócić uwagę (i pamiętać), że giganci technologiczni skorzystają z każdej okazji, żeby Was śledzić. Meta dane i linki śledzące np. fbclid są tego świetnym przykładem.

Microsoft, Google and Apple clouds banned in Germany:
Niemieckie podejście do chmury i prywatności jest czymś rzadkim na świecie. Wymusza, żeby dane były przechowywane w Niemieckich centrach danych, ukryte przed wpływem USA (sprawdź Cloud Act).

New York City to Consider Banning Sale of Cellphone Location Data:
Coś nieczęstego w dobie RODO, wciąż nie jest zakazane w USA. Uważam to pozytywny sygnał, że prawodawcy zaczynają myśleć o kwestiach prywatności.

Zuckerberg Plans to Wiretap Whatsapp. He’ll Do the Same to Libra:
Generalnie, dla osób myślących o prywatności, używanie Whatsappa to głupota, ale warto powiedzieć o tym newsie znajomym. Facebook przeczyta wiadomości jeszcze zanim w ogóle je wyślesz. To samo będzie się działo dla Libra – waluty FB. Odcinanie osób od systemu płatności brzmi jak mokry sen Wielkiego Brata.

Oakland Becomes Third U.S. City to Ban Facial Recognition:
Bardzo dobrze, że pojawia się opór do technologii naruszających prywatność. Mam nadzieje, że tego typu zakaz pojawi się w całym USA, a następnie w UE. Warto zauważyć, że jednym z argumentów za zakazem jest niedokładność technologii. Potencjalnie, po tym jak technologia się poprawi, zakaz może zostać zniesiony.

Low Barr: Don’t give me that crap about security, just put the backdoors in the encryption, roars US Attorney General:
To dosyć przerażające, że osoby, które nie mają eksperckiej wiedzy o szyfrowaniu chcą wymusić backdoory. Coś podobnego stało się już w Australii. Trzeba opierać się na otwarto źródłowych rozwiązaniach przy komunikacji i przechowywaniu plików.

Siri records fights, doctor’s appointments, and sex (and contractors hear it):
Zero niespodzianek. To co nagra Siri może zostać potem odsłuchane przez człowieka w celu ewaluacji. Czy to narusza prywatność? Tak. Czy “anonimowe” dane mogą zostać wykorzystane do zidentyfikowania Ciebie? Tak. Po prostu nie korzystajcie z takich rozwiązań z wygody.

U.K. proposal to ‘Bcc’ law enforcement on messaging apps threatens global privacy:
Nie ma zaskoczenia, że taka wiadomość pochodzi z UK – państwa monitorującego wszystko. Możemy spodziewać się większej liczby tego typu ustaw w pozostałych krajach. Musimy być na to przygotowani. Tak jak wspomniałem poprzednio, trzeba polegać na szyfrowanych rozwiązaniach FOSS. W kolejnych postach postaram się stworzyć listę zaufanych komunikatorów.

In Hong Kong Protests, Faces Become Weapons: A quest to identify protesters and police officers has people in both groups desperate to protect their anonymity. Some fear a turn toward China-style surveillance.
Protesty w Hong Kongu pokazują nam prawdziwe oblicze Wielkie Brata. Protestujący boją się teraz wykorzystywać karty płatnicze i starają się zakrywać twarz. Świetna (ale dosyć smutna) lekcja.

Protecting from facial recognition HK style

Victory! Lawsuit May Proceed Against Facebook’s Biometric Surveillance
Mimo tego, że prawo w USA jest egzekwowane, boję się, że będzie to mała kara dla FB i firma uzna to po prostu za koszt prowadzenia biznesu. Firmy jak Google czy Facebook zarabiają tak dużo pieniędzy na danych, że bardziej surowe regulacje prywatności zagrożą ich modelowi biznesowemu.

Legal Shield for Websites Rattles Under Onslaught of Hate Speech
Niektóre blogi opisały to w formie wielkiego clickbaitu, że Trump będzie cenzorował Internet. NY Times ma bardziej informujący materiał. W skrócie: sekcja 230 z Communications Decency Act, która pozwala firmom na samodzielne moderowanie zawartości serwisów, ukształtowała Internet. Teraz, Republikanie uważają, że wielkie firmy technologiczne nie powinny moderować samodzielnie, ponieważ nie są neutralne politycznie tj. cenzorują konserwatystów. Demokracji, z kolei, uważają, że wielkie firmy technologiczne nie powinny moderować samodzielnie, ponieważ wciąż pozwalają na obraźliwe i groźne materiały np. treści terrorystyczne.

Startuję z newsletterem. Jeśli chcesz dostawać podobne zestawienia i moje analizy na maila – zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *