12 to nowe 10

Czy zastanawiałeś lub zastanawiałaś się kiedyś, co to właściwie jest liczba “10”? Masz przecież dziesięć palców, zgadza się? To zależy. A zależy od systemu liczbowego, którego używasz. W systemie dwunastkowym masz, na przykład, ↊ palców, w systemie dwójkowym 1010, w ósemkowym 12, a w piątkowym 20. System dziesiętny jest tak powszechny, że ​​czasami trudno uciec od jego perspektywy. Ale co by było, gdyby było inaczej?

Skumulowana suma po produktach w DAXie

To jest problem, który napotkałem u jednego ze swoich klientów bardzo niedawno. Chciałem policzyć jaka sprzedaż jest generowana przez N pierwszych produktów w stylu pareto tj. jeśli pierwszy produkt ma sprzedaż 200, a drugi 100, to dla pierwszego będę miał 200, a dla drugiego 300. Taka kalkulacja pozwala pokazać, że przykładowo 90% sprzedaży jest generowane przez 7 produktów.

Internet Privacy Meetup

Po rozmowach z moimi znajomymi, dowiedziałem się, że jest duże zapotrzebowanie na widzę w temacie prywatności i tego jak się chronić w Internecie. A jaki jest lepszy sposób na dzielenie się wiedzą (poza tym blogiem) niż się spotkać i rozmawiać!

Co ujawniasz stronie internetowej

Mineło już trochę czasu od mojego ostatniego wpisy, ale wracam z kolejnym artykułem o prywatności! Jak niektórzy wiedzą, wiele stron internetowych wykorzystuje Javascript do wyświetlania swojej zawartości na ekranie. Javascript jest językiem programowania i może być uruchamiany na urządzeniu. To otwiera wiele możliwości i pozwala na dostęp do wielu informacji. Ta strona zainspirowała mnie do napisania kodu w JS samemu. Polecam sprawdzić na różnych urządzeniach i zapraszam do obejrzenia wyników!