Skumulowana suma po produktach w DAXie

To jest problem, który napotkałem u jednego ze swoich klientów bardzo niedawno. Chciałem policzyć jaka sprzedaż jest generowana przez N pierwszych produktów w stylu pareto tj. jeśli pierwszy produkt ma sprzedaż 200, a drugi 100, to dla pierwszego będę miał 200, a dla drugiego 300. Taka kalkulacja pozwala pokazać, że przykładowo 90% sprzedaży jest generowane przez 7 produktów.

Internet Privacy Meetup

Po rozmowach z moimi znajomymi, dowiedziałem się, że jest duże zapotrzebowanie na widzę w temacie prywatności i tego jak się chronić w Internecie. A jaki jest lepszy sposób na dzielenie się wiedzą (poza tym blogiem) niż się spotkać i rozmawiać!

Co ujawniasz stronie internetowej

Mineło już trochę czasu od mojego ostatniego wpisy, ale wracam z kolejnym artykułem o prywatności! Jak niektórzy wiedzą, wiele stron internetowych wykorzystuje Javascript do wyświetlania swojej zawartości na ekranie. Javascript jest językiem programowania i może być uruchamiany na urządzeniu. To otwiera wiele możliwości i pozwala na dostęp do wielu informacji. Ta strona zainspirowała mnie do napisania kodu w JS samemu. Polecam sprawdzić na różnych urządzeniach i zapraszam do obejrzenia wyników!

Ponad połowa Twojego ruchu internetowego to reklamy i trackery [Analiza]

Mam nadzieję ten post uświadomi Cię, jak dzisiaj działa Internet. W ostatnim czasie zainstowalowałem sobie w domu Pi-Hole. W dużym skrócie, to urządzenie pozwala mi na podglądanie mojego ruchu sieciowego w czasie rzeczywistym i (jeśli jest taka potrzeba) blokowanie niechcianych zapytań. Listy zapytań związanych z reklamodawcami pobrałem z Githuba ze źródeł jak to. Uzbrojony w Pi-Hole i odpowiednie listy, postanowiłem wyłączyć wszystkie add-ony związane z prywatnością i przeglądać polski Internet przez 20 minut jako laik prywatności. Strony jakie odwiedzałem to najpopularniejsze portale z wiadomościami, plotkami i np. facebook.

Tworzenie Azure Key Vault

Key Vault jest to moduł Azure, który pozwala na bezpieczne przechowywanie haseł, kluczy i innych sekretów. Z jego pomocą developerzy nie muszą zapisywać poświadczeń lub adresów połączeń w kodzie. Mogą natomiast odpytać Key Vault i pozyskać je kiedy są potrzebne. Aplikacja będzie w stanie potwierdzić swoją tożsamość i uzyskać dostęp do hasła, nawet w sytuacji gdy developer takiego dostępu nie ma. Stwórzmy Key Vault!

Tworzenie w godzinę rozwiązania SI rozpoznającego obrazy

Usługi kognitywne firmy Microsoft oferują wytrenowane sieci neuronowe, które umożliwiają developerom szybki rozwój algorytmów np. rozpoznawania obrazu. Ten krótki post ma pokazać, jak to się robi i jak stworzyłem system rozpoznawania ludzi w czasie rzeczywistym. Celem tego rozwiązania jest rozpoznanie ludzi w naszym biurze i ewentualnie poinformowanie naszych ukochanych założycieli. Użyłem: skryptu w języku Pythona i kamerki internetowej FullHD + API Custom Vision.

artykuł_10_person detector

Czy w Polsce są wysokie podatki?

Ostatnio dużo słyszy się o dodatkowych opłatach, jakie chcę wprowadzić rząd w Polsce. To w połączeniu z dyskusją wśród moich znajomych o m.in kwocie wolnej o podatku skłoniło mnie do sprawdzenia jak wypada obciążenie podatkami dla ludzi z umowami o prace w Polsce i Europie. Wszystko zawarłem w jednym Excelu i liczę na to, że pomożecie go ulepszyć.

Do analizy arbitralnie wybrałem kilka krajów z Europy: Czechy, Niemcy, Szwecję i UK. Są to kraje, do których migruje dużo osób i wskazywane jako kraje z wyższym poziomem życia.